Tek Kullanımlık Ürünler

Galoş (Fransızca: galoche) Nedir?

Galoş Nedir

Kelime kökü Fransızcada “galoche” olarak tabir edilen ve Türkçede ise “galoş” olarak bildiğimiz bu koruyucu hijyen ürünü, temiz tutulması gereken yerlerde özel bölümlere girerken yada ayakkabı tabanlarının tahriş etmesi muhtemel olduğu hassas yüzeylere, basarken zemine zarar vermemesi adına, kullanıcıyı ayak kaynaklı mikroplardan, toz ve kirden korumak maksadıyla ayakkabı, çizme ve benzeri ayak giysilerinin üzerine giydiğimiz koruyucu kılıflardır.


Özellikleri bakımından her alana ve her ihtiyaca göre farklı yöntemlerle üretilen, yaygın olarak kullanılan galoşların bir çok farklı çeşidi vardır. Yaygın kullanım alanına göre en çok tercih edilen galoş çeşitleri nelerdir? Yazımızın devamında kısaca bu bilgilere değinelim;

Galoş Çeşitleri ve Özellikleri

Galoş kullanımı temizlik, sağlık açısından oldukça gerekli bir işlemdir. Özellikle el ve ayak temizliği kişileri bir takım mikroplardan korumaktadır. Bu amaçla üretilen galoşların ayak temizliğinde yeri oldukça önemlidir. Galoş nedir sorusuna verilecek en net yanıt kısaca “koruyucu ayakkabı kılıfıdır” demek en doğru cevaptır. Ayakkabı üzerine giyilen bu koruyucu kılıflar, dışarıdan gelen mikrobun iç mekânlara girmemesine, dış mekanlardan iç mekanlara ayakkabılar ile taşınması muhtemel mikropların taşınmamasına, yada hassas bir takım yüzeylerin aşınmasının önüne geçilmesine vb. saymakla bitmez bir çok istenmeyen duruma engel olmaktadır. Kullanım alanlarını saymak istediğimizde, hayatımızın her alanında kullanıldığını ve kimi zamanlar olmazsa olmaz bir ürün olduğunu da görmekteyiz. Çok geniş bir kullanım alanına sahip olan galoş kullanım alanlarını özetlersek hastanelerde, laboratuvarlarda, spor tesislerinde, yemek hazırlama tesislerinde, yatlarda, teknelerde, toza duyarlı olan fabrikalarda, gıda üretiminde, müzelerde, sergilerde, çiftliklerde, evlerde, muayenehanelerde, kiniklerde, çeşitli kurum ve kuruluşlarda ve daha birçok yerde kullanıldıklarını söyleyebiliriz.
Bavvey olarak bu alanda yıllardır müşterilerinin taleplerine cevap vermiş bir firma olarak, farklı malzeme ve türde üretilen galoş çeşitlerimizi şu şekilde sıralayabiliriz:

Üretildiği hammaddeye göre isimlendirilen galoşlar;

  1. Naylon (Polietilen) Galoşlar,
  2. Tela (Nonwoven) Galoşlar,
  3. Deri ve Kumaş Galoşlar.

Ölçülerine göre isimlendirilen galoşlar;

  1. Ayak Tipi Galoşlar,
  2. Bot Tipi Galoşlar,
  3. Çizme Tipi Galoşlar.

Üretim tekniğine göre isimlendirilen galoşlar;

  1. Overlok & El Yapımı Galoşlar,
  2. Makine & Ultrasonik Kaynak Makine Galoşları

Taban Özelliklerine Göre isimlendirilen galoşlar;

  1. Kaymaz Taban Galoşlar,
  2. Normal Taban Galoşlar.

Gelin bu yazımızın devamında da hammaddesine göre ülkemizde en çok tüketilen ve üretilen galoşları kısaca özetleyelim;

HAMMADDESİNE GÖRE GALOŞLAR

1. Naylon (Polietilen) Galoşlar

Polietilen yani naylondan üretilen galoş çeşididir. Bu galoşları birbirinden ayırt edilmesi ürünlerin polietilen et kalınlığı ve lastik yapısına göre olmaktadır. Galoş çeşitleri arasında en çok tercih edilen bu ürünlerin, her renkte üretmek mümkün olsa da genellikle standardında mavi renk üretilmektedir. Dolayısıyla mavi renginin dışındaki diğer renkler, talep üzerine istenilen renkte ve kalınlıkta üretilmekte, ülkemizde genellikle bu üretim “özel üretim” kapsamında değerlendirilebilmektedir.
Ülkemizin bu alandaki üretim teknolojisinin daha gelişmediği dönemlerde manuel ( tek tek el ile, klasik yöntem) üretimi yaygın olan bu ürünün, günümüzde otomatik makinelerde el değmeden hijyenik bir şekilde üretimi yapıldığından, sağlık açısından da oldukça güvenilir olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Farklı özelliklerde üretimini yaptığımız galoşlarımız ile gereksinim duyulan neredeyse tüm alanlara hitap edebilmekteyiz.

Genellikle ayakkabı ve çizme üzerine giyilen, tüm ayak ölçülerine de uyumlu, naylon (polietilen) galoşlarımızın en çok tercih edilen bazı modellerini paylaşalım;

2. Tela (Nonwoven) Galoşlar

Hammaddesi (PP) polipropilen olan ya da başka bir tabirle “Nonwoven (Spunbond) Materyal” olarak da bilinen tela kumaştan üretilmektedirler. Tela kumaş, oldukça sık dokunmuş dayanıklı bir kumaş türüdür. Bu galoşlar, kumaşının da yaygın üretiminden kaynaklı, genelde beyaz renklerde üretilmektedir. Tüm istenen renklerde üretimi de pek tabii mümkündür. Daha dayanıklı galoş kullanmak isteyenler tercihini bu ürünlerden yana kullanmaktadırlar. Ayrıca tela galoşlar, bütün ayak ölçüleri ile uyuşabilir şekilde tasarlanmaktadırlar. Dayanıklı ve esnek lastik bölümü sayesinde ayakkabı üzerinden kolayca çıkmasına da engel olunmaktadır. Ülkemizde kullan-at olarak bilinse de, tela galoşlar sterilizasyonun zorunlu olmadığı alanlarda, birden fazla kez de kullanılabilir ürünleridir.
Bu ürünlerin kullanım alanları ve üretim metotları bakımından çok çeşitleri mevcuttur. Bunlar gerek firmamızın atölyelerinde de overlok makinelerde dikilerek üretimini yaptığımız ürünler olmakla birlikte, gerekse de “ultrasonik kaynak dikiş yöntemiyle” otomatik makinelerde, hijyenik, el değmeden, seri bir üretimle, müşterilerimizin kullanımına sunduğumuz ürünlerdir. Ultrasonik kaynak dikiş tela galoşlar, genelde yüksek adetli taleplerde, müşterilerimize kısa zamanda verebildiğimiz maliyet etkin ürünlerdir.
Tela (Nonwoven) Galoşlarımızın tümü yat, tekne ve ev zeminlerinde kullanılan Deri ve Kumaş galoşlara alternatif olarak da benzer alanlarda rahatlıkla kullanılabilmektedirler.


Firmamızdan temin edebileceğiniz, Nonwoven (Tela) Galoş çeşitlerimiz ise şunlardır;

3. Deri ve Kumaş Galoşlar

Adından da anlaşılacağı üzere, deriden, suni deriden veya kullanım alanlarının gereksinimine uygun kumaşlardan, bir çok farklı renkte de üretimi mümkün olan galoşlardır. Bu galoşların üretimi de Tela (Nonwoven) Galoşlarda olduğu gibi overlok makinelerde teker teker dikilerek yapılmaktadır. Ayrıca müşteri talebine göre özel kaymaz taban seçenekleri de mevcuttur. Genellikle yat, tekne ev zeminleri için tercih edilen bu galoşlar, dayanıklı olmaları sebebiyle uzun süre kullanmak isteyenler için en ideal ürünlerdir. Firmaların promosyon / tanıtım amaçlı projelerine de gayet uygun olan bu ürünlerde, firma logoları da türlü yöntemlerle kullanılmaktadır. Bu tür ürünlerin talebinde promosyon çalışmalarının da etkisinin azımsanmayacak düzeyde olduğunu söylemekte mümkündür.

Bavvey olarak, yukarıda kısaca değindiğimiz tüm galoş taleplerinizde size yardım etmekten onur duyarız!