Küllük Model ve Özellikleri

Kapalı Mekanlarda Sigara İçilmesi Yasaklandı!

Kapalı Mekanlarda Sigara İçilmesi Yasaklandı

Türkiye, Dünya Sağlık Örgütü Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesini 8 Nisan 2004 tarihinde imzalamış, uluslararası sözleşmenin gereği olarak 2006 yılında Ulusal Tütün Kontrolü Programını (UTKP) hazırlamış, söz konusu Program 7 Ekim 2006 tarihli ve 26312 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanmış, nihayetinde 12 Aralık 2007 tarihinde Ankara’da dönemin Başbakanı unvanıyla Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın katılımıyla UTKP Eylem Planını kamuoyuna tanıtılmıştır. Bu aşamalardan sonra 5727 sayılı Kanun da uluslararası yükümlülüğümüzün bir sonucu olarak TBMM gündemine gelmiştir.


4207 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunda değişiklik yapan 5727 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun, TBMM’de 3 Ocak 2008 tarihinde kabul edilmiştir. Bu kanunla beraber kapalı mekânlarda tütün ürünlerinin tüketilmesi yasaklanmıştır.


9 Temmuz 2009 ülkemiz için bir dönüm noktasıdır. Türkiye bu tarihten itibaren tümüyle tütünsüz bir ülke olma yolunda büyük bir adım atmaktadır. 4207 sayılı yasada değişiklik yapan 5727 sayılı yasanın 1-d bendinin 19 Temmuz’da yürürlüğe girmesi ile birlikte, “Özel hukuk kişilerine ait olan lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde de sigara içilemeyecektir.


Söz konusu yasal düzenlemeyle, kapalı mekanlarda sigara tüketilmesi yasağı, yasak öncesi sigara içilen tüm alanlarda yetkili birimlerin/mercilerin bazı değişiklikler yapmasına ya da işletmeleri içerisinde “bir nevi çözüm mahiyetinde” çeşitli uygulamalara gitmesine neden olmuştur. Bu uygulamalardan en yaygın olanı “Dumansız Hava Sahası” oluşturmak maksadıyla, özel sigara içilen alanların oluşturulmasıdır. Bu çözümle tütün kullanımında pasif etkilenmenin de zararlarını önlemek hedeflenmiştir. Bu gibi uygulamalar, doğal bir sonuç olarak, dış mekan sigara küllüklerine olan talebi de arttırmıştır. Oluşturulan sigara içme alanlarının kendi içerisinde de farklı koşullar barındırması nedeniyle, dış mekan sigara küllükleri de aynı paralelde çeşitlilik arz etmektedir. Bu çeşitliliğin en önemli nedeni, küllüklerin kullanılmak istendiği alan için en doğru özelliklere ve en ideal güvenlik tedbirlerine sahip olmasının istenmesiyle de doğrudan ilişkilidir.

İşte tam bu noktada BAVVEY olarak, bu alanda müşterilerimize sunduğumuz doğru ürün seçeneği ve uygun fiyat politikamızla kurum, kuruluş veya işletmenin, birbirinden farklı taleplerini karşılamaktayız.

Peki doğru küllük seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Çevreci olması: Dış mekan sigara küllükleri sigara izmaritlerinin çevreye verdiği kötü görüntü kirliliğini önleyebilir, kötü izmarit kokularını hapseder bir niteliğe sahip olmalıdır.


Güvenli olması: Yangın çıkması ihtimaline karşın, içerisine atılan yanar haldeki izmaritleri söndürebilir nitelikte olması çok önemlidir. Bu konuda firma olarak önerdiğimiz, en çok tercih edilen küllüklerimiz olan Sulu Dış Mekan Küllüklerimizi muhakkak incelemenizi tavsiye ediyoruz.
Özellikle de dış mekanlarda kullanılan bu küllüklerin, aşırı rüzgarlı alanlarda devrilmesini engellemek, kullanıldığı yerin değiştirilmesini yada çalınmasını önlemek, çarpmalara karşın düşmesini, kırılmasını engellemek maksadıyla zemine yada duvara sabitlenebiliyor olması, istenmeyen bir yangının önlenmesinde, yeni bir küllük ihtiyacının bertaraf edilmesinde olmazsa olmaz özellikleri arasındadır.

Dayanıklı olması: Çevresel koşullardan en fazla etkilenen bu ürünler, özel katkılı metaller, polietilen (plastik) veya kompozit gibi birçok farklı hammaddeden yapılmaktadır. Kullanacağınız alan neresi olursa olsun, tercih etmeniz gereken küllüklerin en öne çıkan özelliği, darbelere karşı dayanıklı ve uzun ömürlü olmalarıdır. Dolayısıyla paslanmaz, çürümez, kırılmaz, rengi solmaz özelliklerde olanların tercih edilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.


Estetik ve Hafif olması: Şık tasarımıyla bulunduğu alan ile uyumlu olması, kullanıldığı mekanların tasarım ahengine değer katması da bu küllükleri öne çıkaran önemli özelliklerdendir. Ayrıca taşınması, montajının yapılması yada temizliğinin yapılması gibi işlemlerde de ilgililerin rahatlıkla taşıyabileceği hafiflikte olması gerekmektedir.
Temizliğinin Kolay Olması: Temizlik ve Hijyen ekipmanlarının geneli için de olmazsa olmaz bir özellik olduğunu düşündüğümüz bu husus küllükler için de geçerlidir. Rahatlıkla temizlenebilmesi gerek ürünün daha uzun ömürlü olmasına gerekse de ortama rahatsız edici kokuların yayılmasının önüne geçilmesine neden olacaktır.

Dış Mekan Küllükler nerelerde kullanılır?

 • Kamusal Alanlar,
 • Oteller,
 • Alışveriş Merkezleri,
 • Havuz Kenarları,
 • Balkonlar,
 • Kafeteryalar – Restoranlar,
 • Kıraathaneler,
 • Fabrikalar,
 • Park ve Bahçeler,
 • Sahiller,
 • Otogarlar,
 • Havalimanları,
 • Otobüs Durakları,

Kısacası sigara yasağı nedeniyle, sigara içme alanları mahiyetini taşıyan her yerde Dış Mekan Sigara Küllükleri kullanılmaktadır.

En Çok Tercih Edilen Küllük Çeşitlerimiz nelerdir?

Dilerseniz bu yazımızın devamında, firmamızdan temin edebileceğiniz ve en çok tercih edilen bazı küllük modellerimizi sizinle paylaşalım;

 • Söndürmatik Metal Sulu Sigara Küllüğü
 • Söndürmatik Kompozit Sulu Sigara Küllüğü
 • Söndürmatik Polietilen (Plastik) Sulu Sigara Küllüğü,
 • Ayaklı Küllük ve Sigaralıklar,
 • Kolon Küllükler,
 • Masaüstü Küllükler

En çok tercih edilen başlıca küllük çeşitlerimizdendir.

İlgili gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir